Agencja kreatywna vs agencja reklamowa.
Wykazanie różnicy pomiędzy agencją kreatywną a agencją reklamową jest jak wykazanie różnicy pomiędzy literą A i literą B. Jedni powiedzą, że litera A, to numer jeden w alfabecie, a B to numer dwa. Drudzy powiedzą, że litera A wygląda jak most, a litera B jak przecięty laserem na pół bałwan. Trzeci powiedzą, że litera A to samogłoska, a litera B to spółgłoska. W sumie każdy ma racje. Nawet ten ktoś dla kogo litera B to przecięty na pół bałwan. Więc jaka jest różnica pomiędzy agencją kreatywną, a agencją reklamową? Ludzie tworzący agencję kreatywną, to te osoby, które widzą w B przeciętego na pół bałwana.

AGENCJA KREATYWNA
Agencja kreatywna w sumie jak sama nazwa mówi, jest w domyśle zbiorem osób, które widzą świat w trochę inny sposób. Potrafią tworzyć, kreować, rysować oraz nadawać prostocie nowe znaczenie. Można powiedzieć, że zadaniem agencji kreatywnej jest stworzenie formy niestandardowej w działaniach tekstowych, graficznych, animacyjnych bądź wideo. Agencja kreatywna w głównej mierze skupia się na poszerzeniu zasięgu reklamy oraz jej niestandardowym wyglądzie. Takie działania mają za zadanie przyciągnąć odbiorcę w tak zwanym smacznym, ale nowym stylu.
Grunt to dobrze się wyróżniać, a zadaniem agencji kreatywnej jest wyciągnięcie nowego spojrzenia nawet na kolor biały. Tylko jak wyciągnąć coś więcej z koloru białego niż sam biały?
Właśnie takimi ,,czarami’’ zajmuje się agencja kreatywna.
Podsumowując, agencja kreatywna zajmuje się konstruowaniem niestandardowego wizerunku produktowego w oparciu o szeroki wachlarz reklam oraz działań wizerunkowych. W skrócie to właśnie oni potrafią wyciągnąć z B przeciętego na pół bałwana oraz wyciągnąć z białego zupełnie inny kolor.

AGENCJA REKLAMOWA
Samo określenie „agencja reklamowa” może być dla nas na dobrą sprawę definicją ich działań, ale nie dajmy się zmylić. Pod tą nazwą kryję się zdecydowanie więcej, niż sama reklama.
Głównym zadaniem agencji reklamowej jest stworzenie wizerunku marki oraz rozbudowanie sieci sprzedaży poprzez budowanie świadomości konsumenckiej. Agencje tego typu w głównej mierze mają za zadanie przygotować strategię wizerunkową lub sprzedażową i zająć się jej realizacją. Ponadto: zarządzają budżetem reklamowym, tworzą specjalną formę komunikacji z klientem oraz budują wizerunek produktu na rynku. Co ciekawe w agencjach reklamowych bardzo często występuje podział na wyspecjalizowane działy. Rozbudowane agencje reklamowe posiadają między innymi dział IT, kreatywny, strategiczny i na przykład graficzny – oczywiście każda może posiadać swój własny wewnętrzny podział, ale ten, który przedstawiliśmy, jest na dobrą sprawę jednym z takich „podstawowych”. Rozbudowana struktura tego systemu jest specjalnego rodzaju formą ich stylu realizacji. W ostatnich etapach projektu łączy się na dobrą sprawę w jeden, całkowicie spójny dział, który musi ze sobą współpracować.
Podsumowując, agencje reklamowe są bardzo często nazywane agencjami full service, bądź agencjami 360 stopni, które oferują kompleksową usługę dla danej marki.
Podsumowanie
Na dobrą sprawę w tych czasach agencje kreatywne, jak i agencje reklamowe zatarły granice swoich możliwości oraz różnic. Bardzo często posiadają podoby wachlarz działań, które mogą dla nas wykonać. Jedna i druga zajmuje się przecież tworzeniem oraz realizacją. Żadna forma nie jest oczywiście ani gorsza, ani lepsza, tylko najzwyczajniej w świecie posiada trochę inną formę.
W tym wypadku różni się jedynie proces, ale cel zawsze istnieje taki sam.