Biznes w ogromnej mierze skupia się na relacjach międzyludzkich. W małych firmach jest to normą, lecz jeśli chodzi o ogromne przedsiębiorstwa, dużo się ostatnio zmienia. Zapanowało przekonanie, że warto powrócić do źródeł relacji międzyludzkich w szeroko rozumianym biznesie, ponieważ to właśnie ludzie budują markę i dobre imię firmy oraz budują zaufanie klientów. Dlatego warto zastanowić się, jak poprawnie zacząć budować strategię własnej marki i jak ta wcześniej wspomniana budowa marki powinna wyglądać? Wszystko zamieściliśmy właśnie w tym wpisie. Zapraszamy.

Dobrze budowana strategia marki przekłada się na to, że budujemy sobie dobrą reputację, co jest bardzo ważne, jeśli szukamy dobrej pracy i chcemy być dostrzeżeni przez rekruterów. Jeśli mielibyśmy wytłumaczyć markę osobistą jako powiedzenie, pewnie byłoby to „marka osobista to to, co ludzie mówią o tobie, kiedy nie ma cię w pokoju”. Ważne, żeby mówili dobrze, co gwarantuje nam zainteresowanie pracodawcy i wymarzoną pracę. Strategia marki i strategia komunikacji są potrzebne po to, by określić naszą markę, dokładnie poznać jej klientów oraz dobrać odpowiedni rodzaj komunikacji oraz kanały czy narzędzia do wykorzystania.

Budowa marki – od czego zacząć?

Budowa strategii marki od podstaw nie jest łatwym zadaniem, lecz warto poświęcić trochę czasu i energii, ponieważ długofalowe efekty są tego warte. Na samym początku koniecznie trzeba zastanowić się nad tym, w jakim obecnie miejscu w życiu się znajdujemy. Jeśli to mamy za sobą, warto zaplanować dalsze kroki w budowaniu naszej marki oraz wyznaczyć cel – jasny, sprecyzowany, realistyczny, ambitny oraz określony w czasie. Według zasady SMART taki cel jest dużo łatwiejszy do zrealizowania.

Budowa marki – podstawowe kroki

Budowanie strategii marki jest procesem długoterminowym, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie listę małych kroków, które pomogą nam w budowaniu naszej marki osobistej.

W takim razie co może nam pomóc w budowaniu strategii marki?

Budowa marki w social mediach

Przede wszystkim w budowaniu marki osobistej powinniśmy pochylić się nad kanałami w social mediach (Facebook,Twitter,LinkedIn, Goldenline, które są niezwykle popularne i mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie naszej marki osobistej. Pozwalają one naszemu przyszłemu pracodawcy na przyjrzenie się z jakim człowiekiem ma do czynienia. Dlatego koniecznie trzeba szybciej pomyśleć, jakie informacje chcemy tam umieścić oraz czym chcemy dzielić się publicznie.

Należałoby także poszerzyć nasze kontakty biznesowe, zaczynając od pisania opinii na forach, blogach czy innych mediach społecznościowych. Nie dość, że pozwoli to poszerzyć nasze horyzonty myślowe, to być może nowa znajomość pozwoli nam przyspieszyć drogę po szczeblach naszej kariery.

Zalety posiadania silnej marki osobistej

Całe życie budujemy swoją markę osobistą, co nie jest zadaniem ani łatwym, ani zajmującym mało czasu. Chcąc w XXI wieku być traktowanym poważnie i osiągnąć sukces musimy nad nią codziennie pracować. W dzisiejszych czasach informacje podane przez znane i szanowane osoby generują znacznie większe zainteresowanie, zaangażowanie i zaufanie społeczności.

Budowanie silnej marki jest warte zachodu ponieważ posiadanie silnej marki osobistej posiada wiele zalet:

Zapraszamy również do sprawdzenia naszego wpisu o personal brandingu

Poprzedni wpis Następny wpis