Mogłoby się wydawać, że burza wiadomości, jaka narosła wokół tematu NFT zupełnie już ucichła. Niemniej jednak NFT to wciąż hot topic nie tylko wśród miłośników kryptowalut, ale także w świecie biznesu. Mimo ogromnej popularności cyfrowych tokenów dla wielu osób pojęcie non-fungible token czy blockchain brzmią raczej jak zaklęcia z dziedziny czarnej magii, niż coś na czym faktycznie można zarabiać. W niniejszym artykule skupimy się na przybliżeniu definicji oraz wyjaśnieniu pojęć pozwalających zrozumieć idee NFT. Zapraszamy do lektury.

Architektura blockchain — definicja

Architektura blockchain pozwala na przechowywanie danych oraz wszelkich informacji w sposób, który zapewnia stałość i niezmienność historycznych danych transakcji. Wykorzystuje się ją między innymi w transakcjach NFT, gdzie w blockchainie zostają zapisane dane sprzedającego, kupującego oraz informacji na temat dzieła.

Jeśli wciąż nie brzmi to zbyt jasno, wyobraźmy sobie następującą sytuację:

Na miejskim rynku co miesiąc odbywa się licytacja obrazów (NFT). Każdy z obrazów dostępnych na aukcji, posiada swoją własną księgę transakcji (blockchain). Po każdym zakupie obrazu zarówno kupujący, jak i sprzedający spisują swoje imiona na wybranej karcie w księdze transakcji, po czym karta z informacjami zostaje zalaminowana, aby nie można było zmienić widniejących na niej informacji. Tego typu dokument jest poświadczeniem o własności obrazu.  

Czym jest NTF?

NFT jest niewymienialnym tokenem (non-fungible token), który może być reprezentacją przedmiotów materialnych oraz niematerialnych. W transakcjach z udziałem NTF korzysta się ze wcześniej wspomnianej architektury blockchain, która umożliwia przechowywanie oraz zapis informacji w formie bloków. NFT jest tokenem kryptograficznym. Oznacza to, że jest on dobrem cyfrowym, które działa na podobnych do kryptowalut zasadach. Nie możemy jednak postawić znaku równości między NFT, a kryptowalutami. W odróżnieniu od nich NFT nie jest kryptowalutą, czyli nie posiada mnogości swoich cyfrowych odpowiedników. Główną cechą NFT jest jego unikalność, co objawia się między innymi przez brak obecności dwóch takich samych tokenów NFT. Ponadto tokeny NFT nie mogą zostać podzielone. Nie ma możliwości nabycia ułamka tokena, ponieważ mają one charakter całościowy oraz niepodzielny.

NFT, a prestiż posiadania

Unikalność tokenów NFT niesie za sobą coś więcej niż tylko i wyłącznie posiadanie cyfrowego obrazu. Twórcy tokenów w wielu przypadkach poza samym NFT sprzedają prestiż oraz zrzeszają osoby o podobnym statusie. Przykładowo, sprzedając NFT, może ono trafić do grona osób o wysokim statusie materialnym, które działają w konkretnej branży, na przykład muzycznej, filmowej lub technologicznej. Potwierdzają to przykłady NFT Bored Ape lub Fancy Bears. Dodatkowo zakup NFT może nieść za sobą różnego rodzaju benefity pojawiające się w przyszłości takie jak zaproszenia na zamknięte imprezy, koncerty lub wydarzenia sportowe. Okazuje się, że kupując NFT mamy dostęp nie tylko do prestiżowych wydarzeń, ale także obcowania z ludźmi, których moglibyśmy nie spotkać w codziennych okolicznościach. Za sprawą tego rodzaju tokenów możemy być częścią wyjątkowej społeczności, którą może łączyć zdecydowanie więcej, niż tylko i wyłącznie zamiłowanie sztuki.

Świat NFT jest fascynującym miejscem, z którego możemy czerpać zarówno w świecie rzeczywistym, jak i metawersum. Warto zainteresować się tym niezwykle szerokim i interesującym tematem tokenów i kryptowalut, ponieważ jak pokazuje historia, może być to niepowtarzalna okazja do zbicia ogromnego kapitału.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem był wstęp do świata NFT. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.

Poprzedni wpis Następny wpis