Świat idzie do przodu, tworzy nowe pojęcia, zawody, technologie oraz coś, co nas jako One White Studio interesuje najbardziej, czyli nowe rodzaje marketingu.
Dostosowanie się do ciągle powstających, nowych trendów, jest dla nas czymś w rodzaju konieczności oraz przywileju pod względem możliwości nauki i poszerzania swoich kompetencji. W tym wpisie poruszymy temat, który jest już jakiś czas na rynku, ale jego rozwój w ostatnich czasach nabrał rozpędu i w ekologicznym ujęciu względem świata stał się bardzo ważny. Porozmawiajmy o ekologicznym marketingu, czyli hybrydzie powstałej z tych dwóch pojęć pod kryptonimem ekomarketing. Zapraszamy do sprawdzenia naszego wpisu.

Problemy środowiskowe, to pojęcie, które towarzyszy światu już od wielu lat. Każdy ruch człowieka, jego działanie w ostatnich czasach zostało poddane bardzo surowej ocenie pod względem troski o środowisko i ten test nie wyszedł najlepiej. Wielu ludzi twierdzi, że dążymy do zniszczenia naszej planety, a za kilkadziesiąt lat nie będzie już dla nas na niej miejsca. Stale rosnący ślad węglowy, niewyobrażalna produkcja i zapotrzebowanie na plastik to rzeczy, które w pierwszej kolejności powinniśmy zmienić.

Jak radzą sobie firmy, których funkcjonowanie jest oparte na plastiku? Uwaga, zmiana kierunku na ekomarketing.

Ekomarketing

Ekomarketing jako motywacja do działania.

W poprzednim akapicie wyraziliśmy delikatnie swoją opinię na temat firm, których funkcjonowanie jest oparte na szkodliwych czynnikach dla środowiska, ale jeszcze słowem wyjaśnienia chcemy napisać, że… w pełni to rozumiemy.

Wiele firm i to bardzo często potężnych firm prężnie rozwija wydajność swoich prac ze względu na panujący na rynku popyt. Zdajemy sobie sprawę, że firmy rozwijają się ze względu na ilość zlecanych im prac i ogólne zapotrzebowanie konsumentów na ich produkt, którego produkcja niekoniecznie jest super ekologiczna i w bardzo dużej części przypadków opiera się na tym nieszczęsnym plastiku. Świat się jednak rozwija i coraz to więcej osób zwraca uwagę na to, co kupuje, jak to jest opakowane i czy firma, chociaż odrobinę stara się zredukować swoją niechlubną ingerencję w działania, które szkodzą planecie. Co zrobić, aby zadbać o wizerunek swojej firmy i zadziałać ekologicznie? Właśnie teraz przechodzimy do motywacji w kierunku ekomarketingu.

Ekomarketing – Kierunek działań 

Ekomarketing bez wątpienia jest kierunkiem działań bardzo trafnym pod względem budowy wizerunku firmy oraz jej czystego marketingu. Działania proekologiczne, które obejmuje ekomarketing, są kwestią bardzo ważną pod względem obecności firmy w obecnym systemie działań na rynku. Firmy, które są uznawane z góry za te, które szkodzą środowisku, poprzez sprzedaż swoich produktów na przykład w plastiku, w ostatnich czasach podjęły bardzo trafne działania pod względem poprawy swojego wizerunku pomimo tego, że nie zmieniły opakowań swoich produktów. Za przykład weźmy doskonale znaną wszystkim markę Lidl, która pomimo tego, że zawiera w swoich asortymencie bardzo dużo produktów opakowanych w plastik, zdecydowała się na akcje pod nazwą REset Plastic, przestawiając bardzo obiecujące założenia akcji pod względem oszczędności plastiku w swoich sklepach.

Ekomarketing – REset Plastic

Akcja REset Plastic zakłada, że marka Lidla do 2025 roku ograniczy aż o 20% plastik w produktach swoich marek, a 100% produktów tych marek do 2025 roku będzie w opakowaniach przeznaczonych całkowicie do recyklingu. Cała akcja została dodatkowo opatrzona sloganem reklamowym pod postacią „Mniej plastiku – Obieg zamknięty”.

Opis związany z opisem akcji – Link do akcji.

,,Obszary działania w ramach strategii REset Plastic:
REduce
Rezygnujemy z plastiku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, działając przy tym w sposób odpowiedzialny.
REdesign
Projektujemy opakowania produktów, które są możliwe do recyklingu i tym samym pozostają w obiegu zamkniętym.
REcycle
Zbieramy, sortujemy i poddajemy recyklingowi opakowania produktów tak, aby pozostawały w obiegu zamkniętym.
REmove
We wszystkich obszarach naszej działalności wspieramy redukcję plastiku.
REsearch
Inwestujemy w badania i rozwój rozwiązań sprzyjających redukcji plastiku oraz edukujemy w zakresie recyklingu i ochrony zasobów.’’

Ekomarketing

Podsumowując, ekomarketing tej marki możemy śmiało powiedzieć, że działania te są oczywiście wizerunkowe, ale za budową tego wizerunku idą konkretne działania, w których uczciwość całkowicie wierzymy i możemy uznać to za piękny przykład motywacji do działania względem głównego profilu działalności firmy i działań proekologicznych.

Uczciwy ekomarketing

Wcześniejszy przykład jest pewnego rodzaju definicją pojęcia znajdującego się w nagłówku, ale w tym wpisie chcemy jeszcze poruszyć temat w ujęciu mniejszych firm, których nawet te najmniejsze działania mogą być zdrowe i bardzo ważne pod względem całkowitego wyglądu naszego środowiska. Poniżej podajemy kilka przykładów na dobre i nisko kosztowe działania związane z ekomarketingiem.

1. Ekologiczna wysyłka – taśma.

Paczki są wysyłane, były wysyłane i będą wysyłane, bo przecież logistyka i transport to jedna z głównych zasad działania całego przemysłu. Jak to zrobić, aby robić to w oparciu o ekomarketing? Pomyśl o zmianie taśmy, którą zaklejasz swoje paczki.

Obecnie na rynku najpopularniejszym rozwiązaniem zamykania paczek jest wykorzystanie zwykłej, plastikowej taśmy, która nadaje się do kosza jak tylko klient/ kontrahent odbierze od nas swoją wcześniej zamówioną paczkę. Czemu nie wykorzystywać w takim razie czegoś, co spełnia swoją funkcję w dokładnie taki sam sposób, ale jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku? Pomyśl o taśmie papierowej i zakomunikuj swoją zmianę. Zdajemy sobie sprawę, że taka taśma jest mniej wytrzymała przy wysyłce większych i zdecydowanie cięższych przesyłek, ale w miarę możliwości postaraj się częściowo zastąpić plastikową taśmę, taśmą papierową, przynajmniej do tych mniejszych, detalicznych wysyłek.

2. Folia bąbelkowa, a papier pakowy.

Jeżeli w Twoich asortymencie znajdują się produkty, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia w paczce, ze względu na przykład na szklane opakowanie pomyśl o wykorzystaniu papieru pakowego, a nie folii bąbelkowej. Odpowiednio owinięty w papier produkt również będzie odpowiednio zabezpieczony, a zużycie plastiku będzie zdecydowanie mniejsze.

3. Wypełnienie Twojej paczki – Ekomarketing

Nie od dziś wiadomo, że wymiary kartonów, które są dostępne na rynku, są bardzo różne i nie zawsze idelanie pasują do opakowania naszego produktu. W celu wypełniania swoich paczek wykorzystaj pocięty, stary karton, aby nadać mu drugie życie, użyj papieru pakowego lub wiórek kartonowych/papierowych. Nie zawsze musisz przecież używać styropianowego chrupka. Wprowadź zmiany i nie bój się o tym powiedzieć.

4. Metki dla Twoich produktów.

Jeżeli Twój produkt nie wymaga użycia metek z bardzo ważnymi informacjami jak na przykład w kosmetykach, to zrezygnuj z nich! Plastikowa metka przy Twoim produkcie, która pełni tylko i wyłącznie funkcję wizerunkową jest czymś, co po pierwszym użyciu Twojego produktu znajdzie miejsce w koszu. Zrezygnuj z nich. Po pierwsze oszczędzisz na kosztach produkcji, a po drugie zaczniesz uprawiać w swojej firmie taki zdrowy sport, jakim jest ekomarketing.

W tym wpisie to tyle. Bardzo dziękujemy za jego przeczytanie. Mamy nadzieję, że udało nam się podsunąć kilka ciekawych pomysłów w kwestii ekomarketignu i wyjaśniliśmy w praktyce, jak wygląda ten temat.

Zapraszamy również do sprawdzenia naszej karty realizacji.

Miłego.

Poprzedni wpis Następny wpis