Szczyt zainteresowania kryptowalutami zdecydowanie minął, jednak ich popularność wciąż jest zauważalna w niektórych kręgach. Obecnie serca miłośników kryptowalut, metawersum i lukratywnych inwestycji zostały skradzione przez tokeny NTF. Świat NFT cały czas intryguje, a jego unikalność jest zauważalna nawet przez specjalistów zajmujących się kryptowalutami. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, sami zajmowaliśmy się tematem NFT w jednym z artykułów. Tokeny NFT działają na zupełnie innych zasadach niż kryptowaluty. Są one niepodzielne i unikatowe, co nie pozwala na zakup dwóch takich samych cyfrowych tokenów, w odróżnieniu od kryptowalut takich jak bitcoin czy dogecoin. NFT stwarza nowe możliwości inwestycyjne nie tylko dla osób zainteresowanych lokowaniem pieniędzy w alternatywnych źródłach, ale także dla samych twórców zajmujących się szeroko pojętą sztuką. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym zdradzamy sposoby zarabiania na NFT nie tylko dla inwestorów, ale także samych artystów.

Zarabianie na NFT — opcje inwestycyjne

Najważniejsza zasada zarabiania na NFT jest intuicyjna i banalnie prosta — Jeśli chcesz zarobić na NFT, musisz kupić NFT. Niestety bez wcześniejszego zainwestowania w NFT nie uda Ci się na nim zarobić. Niezależnie czy zdecydujesz się na mniejszy bądź większy zakup, możesz na nim zarobić, lub niestety stracić. Oto najlepsze praktyki, które pozwolą Ci zwiększyć swój kapitał dzięki niewymienialnym tokenom:

1. Flipping

Kup tanio, sprzedaj drożej — to chyba najprostsza definicja flippingu NFT. Ta metoda inwestycyjna jest bardzo łatwa do opisania w teorii, chociaż wymaga nieco więcej cierpliwości w praktyce. Flipping uzależniony jest mocno od nastrojów panujących na rynku, które mocno wpływają na późniejszy zarobek. Przyjrzyjmy się, na czym dokładnie polega flipping.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcesz zainwestować pieniądze w flipping NFT. Jak wiemy, główna zasada flippingu polega na tanim zakupie i drogiej sprzedaży. W następującej sytuacji pojawia się pytanie — Jak kupować tanie NFT? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta.

Nowe tokeny NFT, które dopiero pojawiają się na rynku, a nawet są w trakcie procesu wydawania, posiadają o wiele niższe ceny, niż tokeny, które są dostępne w sprzedaży od tygodni czy miesięcy. Decydując się na szybki zakup tokenu, który jest nowy na rynku NFT, możesz sprzedać go z dużym zyskiem po tygodniu, miesiącu lub roku posiadania. Jest jednak mały haczyk. Jeśli chcesz zarobić na flippingu, musisz wiedzieć, kiedy sprzedać zakupione NFT, aby wyjść jak najbardziej na plus. Pomoże Ci w tym baczne obserwowanie rynku, które jest niezbędne w branży zajmującej się sprzedażą i zakupem kryptowalut i tokenów NFT.

2. Inwestycje w startupy NFT

Działania prowadzone na rynkach związanych z kryptowalutami i tokenami NFT nie zawsze muszą opierać się na relatywnie małych inwestycjach. Jeśli chcesz poczuć prawdziwy świat kryptowalut i metawersum, dobrym pomysłem jest inwestycja środków w startup opierający się na zarabianiu na NFT. Inwestycje w startupy NFT są niezwykle rozsądnym działaniem z kilku powodów. Jednym z nich są wciąż niezaspokojone potrzeby rynku, które nieustannie rosną ze względu na ogromny potencjał NFT. Pomysłodawcy i założyciele startupów w znakomitej większości przypadków są pasjonatami, którzy posiadają gigantyczną wiedzę na dany temat. Dzięki wsparciu finansowemu startupów NFT i inwestowaniu w ich działalność możesz stać się częścią firmy z ogromnym potencjałem. Rynek NFT jest naprawdę ogromny, warto stać się jego częścią jak najszybciej.

3. NFT w gamingu

Gaming w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Świadczy o tym chociażby renoma polskich e-sportowych graczy na arenie międzynarodowej oraz nieustannie rosnące zainteresowanie światem gamingu. Duże zainteresowanie światem wirtualnym generuje gigantyczne zyski, z których mogą skorzystać nie tylko twórcy czy dystrybutorzy gier, ale także sami gracze. Dzieje się tak za sprawą możliwości sprzedaży unikalnych skinów, kart kolekcjonerskich, a nawet zasobów. Przedmioty ze świata wirtualnego osiągają ceny rzędu nawet dziesiątek tysięcy dolarów. Jednak co w przypadku, gdy dany przedmiot ze świata wirtualnego jest dostępny tylko i wyłącznie w postaci unikatowego tokenu NFT?

NFT w świecie gamingu stworzyło ogromny potencjał zarobkowy. Za sprawą wirtualnych tokenów możemy zarabiać w wirtualnym świecie, który ogranicza tylko i wyłącznie nasz czas i zaangażowanie. Platformy gamingowe oferujące zakup i sprzedaż NFT mogą pochwalić się coraz większą popularnością, a ich fenomen z roku na rok jest dużo bardziej zrozumiały dla szerszego grona odbiorców.

Rynek NFT umożliwia zarabianie nie tylko inwestorom, ale przede wszystkim twórcom cyfrowych tokenów. Pojawienie się na rynku NFT było niesamowitym przełomem, który położył nacisk na wynagradzanie twórców za ich pracę. Za sprawą szeregu portali umożliwiających sprzedaż NFT to właśnie oni stoją w pozycji, która pozwala artystom nie tylko otrzymywać uczciwe wynagrodzenia i zarabiać w dłuższej perspektywie, ale także umożliwiać zarabianie innym za sprawą przeróżnych modeli inwestycyjnych. Przyjrzyjmy się jak zarobić na NFT jako twórca niewymienialnych tokenów:

1. Opłata licencyjna

Licencja jest najprostszym sposobem na stworzenie dochodu pasywnego, będąc artystą, tworzącym cyfrowe tokeny NFT. Metoda ta polega na ustaleniu wartości procentowej od każdej transakcji z udziałem Twojego NFT, która będzie mieć miejsce w przyszłości. Rynek cyfrowych tokenów jest niezwykle elastyczny. Umożliwia on ustalenie własnej opłaty procentowej, która może wynosić na przykład 1%, 5% lub 20%. To od Ciebie zależy, jak duży procent od danej transakcji chcesz zobaczyć w swojej kieszeni. Opłata licencyjna jest niezwykle opłacalnym sposobem na zarabianie na NFT, ponieważ nie tylko tworzy dochód pasywny, ale przede wszystkim działa na Twoją korzyść jako autora cyfrowego tokenu.

2. Tworzenie kolekcji NFT

Stworzenie kolekcji NFT jest absolutną podstawą, jeśli chcesz zacząć zarabiać na niewymienialnych tokenach. NFT dla artystów jest opłacalne, ze względu na relatywnie niskie koszta zabawy z tokenami. Jedyne co musisz poświęcić to swój czas i zasoby kreatywne, które pozwolą Ci na wykonanie kolekcji. Bycie twórcą w świecie NFT to sytuacja, z której nie da się wyjść przegranym. Jako artysta nie tracisz nic (lub tracisz niewiele, jeśli myślimy w tych kategoriach na przykład o poświęconym czasie czy energii), a możesz zyskać naprawdę wiele. W odróżnieniu od inwestorów zawsze uda Ci się zarobić. Nieważne czy zdecydujesz się na model licencyjny, czy będziesz sprzedawać swoje NFT w klasyczny sposób — jako artysta tworzący kolekcje wyjdziesz na plus bez względu na okoliczności.

3. Sprzedaż NFT fizycznych prac

Sprzedaż NFT jest świetnym sposobem na monetyzowanie swojej działalności nie tylko wśród artystów cyfrowych, ale również tych, którzy tworzą fizyczne prace. Wielu twórców sprzedaje NFT swoich fizycznych prac w postaci cyfrowych modeli 3D lub plików zawierających przeniesienie fizycznej pracy do wirtualnego świata. Przykładowo, jeśli pracujesz jako tkacz specjalizujący się w artystycznych formach dywanów, możesz sprzedawać ich cyfrowe reprezentacje w formie NFT. To świetny sposób, aby nie tylko zarobić solidne pieniądze na swojej sztuce, ale także niekonwencjonalna forma promocji swojej działalności. Sprzedaż cyfrowych reprezentacji dzieł jest atrakcyjna dla inwestorów i kupujących, ze względu na potencjał, jaki sztuka posiada w metawersum. Osoba, która zdecydowała się na zakup danego dzieła, może korzystać z niego w metawersum, na przykład w wirtualnych galeriach sztuki lub w dedykowanych grach.

NFT, a prawo autorskie

Sprzedając lub kupując NFT, warto pamiętać o kwestii związanej z prawem autorskim. Zakup NFT nie wiąże się z ich przeniesieniem na nabywcę, a jest tylko i wyłącznie transakcją, dzięki której kupujący otrzymuje cyfrowy niewymienialny token. Prawa autorskie posiada tylko i wyłącznie twórca tokenów. Kupując NFT utworu muzycznego, obrazu cyfrowego lub jakiejkolwiek cyfrowej reprezentacji obiektu z realnego świata, nie możemy wykorzystywać tokenu w celach zarobkowych. Oznacza to, że kupując token NFT danego obrazu, zyskujemy cyfrowy token, bez przywilejów wynikających z regulacji objętych prawem autorskim.

Świat metawersum, tokenów NFT i kryptowalut wciąż jest dla wielu osób wielką niewiadomą. Mimo wszystko rosnąca popularność możliwości zarobkowych w świecie wirtualnych tokenów może przekonać do siebie coraz większe grono sceptyków. NFT oferuje wiele ścieżek inwestycyjnych dla osób zainteresowanych zakupem, nie pozostawiając na przysłowiowym lodzie artystów i twórców tokenów. To właśnie dzięki nim możemy inwestować w cyfrową sztukę, która z roku na rok zyskuje na wartości. Jeśli jesteś osobą, która zastanawia się nad rozpoczęciem tworzenia własnej kolekcji tokenów, kibicujemy i trzymamy kciuki. Twórcy i artyści mogą zgromadzić w swoim portfelu dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, o czym wielokrotnie zdążył się już przekonać lokalny rynek. Jeżeli jesteś twórcą, nie zwlekaj i stwórz swoją pierwszą kolekcję tokenów! Jeśli planujesz inwestować, inwestuj z głową!

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem było zarabianie na NFT. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.

Poprzedni wpis Następny wpis