Wobec niebywale ogromnej ilości danych i przepływu informacji praktycznie każda firma chcąc zapewnić jak najwyższą jakość oferowanych usług zobligowana jest do wprowadzenia systemu nadzorującego cały proces. Jest to spowodowane faktem, iż praktycznie żadna osoba nie jest w stanie zapamiętać i w odpowiednim momencie użyć wybranych danych by móc obsługiwać swoich klientów. Stąd też pojawiło się zjawisko zwane machine learning, zatem warto wiedzieć czym ono jest i jak wspiera funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Machine learning – czym jest?

Zgodnie z definicją machine learning (uczenie się maszyn) to proces, dzięki któremu sztuczna inteligencja jest w stanie wspierać zarządzanie newralgicznymi danymi wybranych przedsiębiorstw czy też osób fizycznych. Innym słowy machine learning to nic innego jak sztuczna inteligencja, której wykorzystanie w przedsiębiorstwie czy też w życiu prywatnym umożliwia odnajdywanie i wykorzystanie konkretnych danych by móc obsługiwać swoich klientów czy też załatwić sprawę osobistą. Takie rozwiązanie jest już znane od lat 50. XX wieku jednak dopiero na przestrzeni ostatniej dekady wzbudziło większe zainteresowanie wraz z rozwojem technologicznym większości państw na świecie.

Machine learning może istnieć w formie systemu informatycznego czy też wyszukiwarki w sieci, dzięki której firmy oferujące swoje produkty lub usługi mogą łatwiej dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. W dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe jest by to człowiek był w stanie zapamiętać oraz w odpowiednim momencie użyć wybranych danych konkretnego klienta lub grupy docelowej tak by obie strony były usatysfakcjonowane z przeprowadzonej transakcji. 

Przykłady zastosowania machine learning w biznesie 

W przypadku biznesu proces machine learning ma ogromne zastosowanie w różnych dziedzinach i profesjach. Dzięki temu, iż w znaczący sposób ułatwia pracę i zarządzanie danymi wewnętrznymi w firmie praktycznie każde przedsiębiorstwo dbające o odpowiednie relacje z klientami korzysta z tego rozwiązania. Do przykładów wykorzystania machine learning w biznesie można zaliczyć:

Jak widać w powyżej opisanych przykładach użycia machine learning to bardzo istotna kwestia by móc efektywnie prowadzić swój interes. Posiadanie jednego systemu do zarządzania danymi przedsiębiorstwa umożliwia jednocześnie sprawną obsługę klientów oraz praktycznie wyklucza możliwość złego dobrania informacji i stworzenia oferty nieadekwatnej do potrzeb klientów.

Czy machine learning jest istotną kwestią w rozwoju i funkcjonowaniu przedsiębiorstw?

Pomimo licznych zalet posiadania wewnętrznego systemu do obsługi klientów stale można znaleźć opinie, iż machine learning to zbędne narzędzie, które jest zbyt drogie w utrzymaniu i sprawia liczne problemy. Są to niczym niepotwierdzone tezy, które mają na celu wprowadzenie w błąd osoby niezdecydowanej jeszcze do wdrożenia takiego systemu. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z licznych zalet płynących z wdrożenia machine learningu, do których zaliczają się:

Warto jednak pamiętać o takiej kwestii jak infrastruktura oraz zespół. Sam system informatyczny nie wystarczy do zadawalającej obsługi swoich klientów oraz partnerów biznesowych. Do tego potrzebna jest infrastruktura tj. stworzony cały proces produkcyjny jak i zespół osób, który zajmuje się obsługą takiego systemu. Bez połączenie tych trzech tak istotnych kwestii prowadzenie swojego biznesu staje się bardzo utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia karty naszych realizacji oraz odwiedzenia naszych mediów społecznościowych.

Poprzedni wpis Następny wpis