Wobec niebywale ogromnej ilości danych i przepływu informacji praktycznie każda firma chcąc zapewnić jak najwyższą jakość oferowanych usług zobligowana jest do wprowadzenia systemu nadzorującego cały proces. Jest to spowodowane faktem, iż praktycznie żadna osoba nie jest w stanie zapamiętać i w odpowiednim momencie użyć wybranych danych by móc obsługiwać swoich klientów. Stąd też pojawiło się zjawisko zwane machine learning, zatem warto wiedzieć czym ono jest i jak wspiera funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Machine learning – czym jest?
Zgodnie z definicją machine learning (uczenie się maszyn) to proces, dzięki któremu sztuczna inteligencja jest w stanie wspierać zarządzanie newralgicznymi danymi wybranych przedsiębiorstw czy też osób fizycznych. Innym słowy machine learning to nic innego jak sztuczna inteligencja, której wykorzystanie w przedsiębiorstwie czy też w życiu prywatnym umożliwia odnajdywanie i wykorzystanie konkretnych danych by móc obsługiwać swoich klientów czy też załatwić sprawę osobistą. Takie rozwiązanie jest już znane od lat 50. XX wieku jednak dopiero na przestrzeni ostatniej dekady wzbudziło większe zainteresowanie wraz z rozwojem technologicznym większości państw na świecie.
Machine learning może istnieć w formie systemu informatycznego czy też wyszukiwarki w sieci, dzięki której firmy oferujące swoje produkty lub usługi mogą łatwiej dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. W dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe jest by to człowiek był w stanie zapamiętać oraz w odpowiednim momencie użyć wybranych danych konkretnego klienta lub grupy docelowej tak by obie strony były usatysfakcjonowane z przeprowadzonej transakcji.
Przykłady zastosowania machine learning w biznesie
W przypadku biznesu proces machine learning ma ogromne zastosowanie w różnych dziedzinach i profesjach. Dzięki temu, iż w znaczący sposób ułatwia pracę i zarządzanie danymi wewnętrznymi w firmie praktycznie każde przedsiębiorstwo dbające o odpowiednie relacje z klientami korzysta z tego rozwiązania. Do przykładów wykorzystania machine learning w biznesie można zaliczyć:
- system informatyczny w bankach, innych instytucjach finansowych lub ubezpieczeniowych – praktycznie wszyscy posiadają w dzisiejszych czasach konto bankowe, czy też polisę ubezpieczeniową. Jednak by móc oferować inne produkty i rozwiązania jak na przykład ubezpieczenie na dom, samochód, kredyt bankowy, lokatę czy też inną formę współpracy z bankiem lub instytucją ubezpieczeniową konieczne jest poznanie preferencji klientów oraz ich bieżącej sytuacji materialnej jak i życiowej. Konieczne jest poznanie wielu aspektów aby móc stworzyć spersonalizowaną ofertę współpracy. Dlatego też specjalnie stworzony system informatyczny jako sztuczna inteligencja pozwala na zapisywanie oraz zarządzanie ogromną ilością danych i informacji i jednocześnie umożliwia użycie tego typu danych w dowolnym momencie;
- logistyka – w logistyce istotne są takie aspekty jak terminowość dostaw. składanie oraz obsługa zamówień, obsługa zażaleń ze strony klientów czy też zarządzanie zapasami zgromadzonymi w magazynach. By wszystko działało sprawnie a klienci mieli dostarczone towary na czas konieczne jest stworzenie systemu, który potrafi zapamiętać i zarządzać danymi w taki sposób, by wszystkie zamówienia oraz dostawy były realizowane na czas;
- obsługa klienta – szeroko rozumiana obsługa klienta niezależnie od branży i jej specyfiki wymaga użycia odpowiedniego systemu informatycznego by móc zarządzać wszelkimi newralgicznymi danymi. Przykładem takiego działania może być agencja reklamowa lub marketingowa, która chcąc świadczyć dla swoich klientów jak najwyższą jakość obsługi musi posiadać zgromadzone w jednym miejscu dane, które mogą być użyte w dowolnym momencie. Od tego jak szybko zostanie stworzony projekt lub kampania reklamowa oraz czy wszystkie niezbędne informacje w takiej kampanii będą zawarte zależeć może przyszłość firmy oraz jej reputacja na rynku. Dotyczy to jednak wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, które chcą obsługiwać swoich klientów (niezależnie czy jest to firma zajmując się marketingiem, doradztwem zawodowym, finansami czy też prowadząca sprzedaż detaliczną).
Jak widać w powyżej opisanych przykładach użycia machine learning to bardzo istotna kwestia by móc efektywnie prowadzić swój interes. Posiadanie jednego systemu do zarządzania danymi przedsiębiorstwa umożliwia jednocześnie sprawną obsługę klientów oraz praktycznie wyklucza możliwość złego dobrania informacji i stworzenia oferty nieadekwatnej do potrzeb klientów.
Czy machine learning jest istotną kwestią w rozwoju i funkcjonowaniu przedsiębiorstw?
Pomimo licznych zalet posiadania wewnętrznego systemu do obsługi klientów stale można znaleźć opinie, iż machine learning to zbędne narzędzie, które jest zbyt drogie w utrzymaniu i sprawia liczne problemy. Są to niczym niepotwierdzone tezy, które mają na celu wprowadzenie w błąd osoby niezdecydowanej jeszcze do wdrożenia takiego systemu. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z licznych zalet płynących z wdrożenia machine learningu, do których zaliczają się:
- możliwość efektywnego zarządzania danymi – machine learning pozwala przede wszystkim na zapisywanie oraz zarządzanie wszelkimi danymi na temat indywidualnych jak i instytucjonalnych klientów wybranego przedsiębiorstwa. Jest to niezwykle kluczowe ze względu na fakt, iż każdy klient posiada indywidualne preferencje i chce otrzymywać spersonalizowaną ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Dzięki obecności danych w jednym miejscu można mieć do nich łatwy i szybki dostęp co skutkuje wysokim poziomem obsługi klienta oraz nawiązaniem zadawalającej relacji;
- wykluczenie możliwości pomyłki w obsłudze klientów – nikt nie jest w stanie zarządzać danymi setek lub tysięcy klientów (w zależności od wielkości firmy i liczby klientów oraz kontrahentów). Nie jest to możliwe ze względu na ogromną liczbę danych i informacji, które trzeba zapisywać, oraz które w każdej chwili mogą się zmienić. Stąd też wewnętrzny system zwany machine learning automatycznie wyklucza możliwość pomyłki i stworzenia oferty nie wpisującej się w oczekiwania klientów;
- oszczędność – dotyczy to zarówno kwestii czasu jak i środków związanych z zatrudnianiem dodatkowych pracowników. Powszechnie wiadomo, iż czas to pieniądz a machine learning umożliwia szybką weryfikację danych jak i wszelkie ich korekty. Dodatkowo do obsługi tego typu systemu informatycznego wymagana jest przeważnie znacznie mniejsza liczba osób niż gdyby to właśnie pracownik miał za zadanie obsługę i zarządzanie danymi.
Warto jednak pamiętać o takiej kwestii jak infrastruktura oraz zespół. Sam system informatyczny nie wystarczy do zadawalającej obsługi swoich klientów oraz partnerów biznesowych. Do tego potrzebna jest infrastruktura tj. stworzony cały proces produkcyjny jak i zespół osób, który zajmuje się obsługą takiego systemu. Bez połączenie tych trzech tak istotnych kwestii prowadzenie swojego biznesu staje się bardzo utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia karty naszych realizacji oraz odwiedzenia naszych mediów społecznościowych.