Dla jednych tarcza ochronna do obrony swojego tytułu artysty. Dla innych rzecz, której nie potrafią zrozumieć, dla jeszcze innych obraza, że dziedzina ta może być definiowana jako rodzaj sztuki. Czym jest tak naprawdę ten cały nowoczesny minimalizm? Czy to jest czerwona kropka na białym płótnie? Pisuar położony na podłodze, czy może banan przyklejony srebrną taśmą do ściany? A może to ten obraz, który po licytacji został zniszczony przez wbudowaną w ramie niszczarkę? Postaramy się poruszyć te temat w naszym stylu i obronić jednak koncepcje tego współczesnego, wszechobecnego minimalizmu. Zapraszamy do sprawdzenia naszego wpisu.

Minimalizm

Współczesny minimalizm według One White Studio

Minimalizm w obecnych czasach jest pewnego rodzaju furtką, którą wykorzystują artyści, aby przedstawić ponadczasowość projektów bez uwzględnienia większej ilości szczegółów. Każdy definiuje minimalizm na swój sposób, ale tak naprawdę dla ludzi niewtajemniczonych jest on „zbiorem rzeczy zwykłych”, których nie potrafią zrozumieć, dlaczego są doceniane i dlaczego potrafią być aż tak drogie. Ryzyko projektowania w stylu minimalizmu polega jednak na tym, że artysta ma bardzo zawężone pole manewru, gdzie przedstawia cały projekt na czystym, prostym tle, które nie jest w stanie ukryć niczego, co może być niezrozumiałym znaczeniem.

Niezależnie od nazwiska, które podejmuje się prac projektowych zawartych w definicji minimalizmu oraz oceny jego wcześniejszych prac, które posiada w swojej „teczce” doświadczenia, spotykamy się z sytuacją, którą postaramy się wyjaśnić na przykładzie.

Potrzebujemy napisać list (zdajemy sobie sprawę, że mało kto pisze już listy, ale na pewno każdy wie, jak wygląda ten proces). Mamy jedną kartkę i atramentu tyle, aby napisać idealnie wszystko, co sobie zaplanowaliśmy z wykorzystaniem ostatniej kropli wcześniej wspomnianego tuszu.

Jedna kartka, wyliczona co do słowa ilość atramentu i nasza dłoń. Nie ma miejsca na błąd, nie ma możliwości skreślenia, odzyskania tuszu, który przyjęła nasza kartka. Wszystko musi się udać za pierwszym razem i być perfekcyjne – taką sytuację możemy przyrównać do tego obrazu z kropką na środku płótna. Musi być ona idealnie wyśrodkowana oraz idealnie wypełniona. Nie ma miejsca na błąd, bo pięknem w tej sprawie ma być właśnie minimalizm.

Według nas cały minimalizm, który jest wszechobecny w tych czasach, jest pewnego rodzaju perfekcjonizmem w sztuce, który zawiera w sobie przejrzystość, schludność oraz komunikatywność, która w obecnych czasach musi zamknąć w sobie wszystkie informacje, aby można było je zrozumieć w ciągu 5 sekund.

Minimalizm jest pięknem, które trudno ukazać. Piękno leży w prostocie, a minimalizm jest według nas sztuką, która może ukazywać ponadczasowość obecnych czasów.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu.
Życzymy miłego dnia i zapraszamy na nasze profile społecznościowe, gdzie staramy się poruszać takie tematy w naszym subiektywnym, kolorowym znaczeniu jako One White Studio.

Miłego!

Poprzedni wpis Następny wpis