Identyfikacja wizualna firmy to czynnik determinujący jej wzrost i sukces. Nie sposób nie zgodzić się z takim stwierdzeniem w czasach, gdy wystarczy nam zobaczyć dane kolory lub kształt, żeby rozpoznać w nim swoją ulubioną markę. W tym artykule sprawdzimy jak znak firmowy wpływa na sukces w naszyj branży i czym właściwie powinno się wyróżniać logo naszej firmy.

Znak firmowy jako punkt wyjścia

Podejmując decyzję o założeniu działalności gospodarczej, powinniśmy traktować stworzenie logo firmowego jako czynność nie mniej ważną od warunków prawnych założenia firmy czy planowania jej codziennego działania. Dzisiejsze postrzeganie marki i utożsamianie się z nią jest doskonałym dowodem na rolę wizualnego istnienia danej firmy w świadomości klientów. Dotarliśmy do takiego momentu w kwestii oddziaływania marek na nasze życie, że do jej rozpoznania wystarczy kolor, slogan z ważnej akcji reklamowej czy zarys kształtu by rozpoznać w nim brand, który jest nam bliski, zaufany i znajomy. 

Znak firmowyto element nadal niestety często pomijany wśród nowych działalności z uwagi na mylne przekonanie o małej skuteczności jego istnienia. Prawda jest jednak inna, inteligentne stworzenie logotypu i posługiwanie się nim w odpowiednich momentach sprawi, że klient zacznie przypominać sobie naszą firmę, aż do momentu rzeczywistego uznania nas za markę solidną, komunikatywną i reprezentującą społeczny dowód słuszności.

Logo a logotyp – znajdź różnicę

Pomimo faktu, że logotyp jest częścią całego spójnego dzieła jakim jest logo, to słowo jest bardzo często błędnie interpretowane jako zamiennik słowa logo. Aby sprawnie poruszać się w tej materii powinniśmy poznać budowę całego tworu jakim jest logo. Przyjrzymy się nieco bliżej konstrukcji całego logo, wyodrębniając z niego poszczególne składowe. 

  1. Sygnet- to graficzna część logo, do której używamy głównie kształtów, kolorów postaci czy zwierząt.
  2. Logotyp- to graficzne przedstawienie nazwy firmy, korzystające ze specjalnie stworzonej czcionki lub użycia obecnej i dostosowania do naszych potrzeb.
  3. Tagline- miejsce dodatkowe, zazwyczaj pod nazwą firmy, gdzie możemy umieścić motto lub slogan naszej firmy, świadczący i nakierowujący klienta na rodzaj świadczonych usług lub wartości jakimi kieruje się przedsiębiorstwo.

Powyższe 3 punkty to przepis na logoJak widać, logotyp stanowi jedynie jedną trzecią całej struktury, co nie oznacza, że logo nie może być logotypem. I takie rozwiązanie jest również często spotykanym zabiegiem stylistyczno-marketingowym.

Jak wykonać dobry znak firmowy?

Czytelność

Logotyp twojej działalności powinien być przede wszystkim czytelny. W marketingu wszystko dzieje się szybko i liczy się pierwszy efekt. Dlatego też nie tylko nazwa twojej firmy powinna być prosta i zwięzła, ale również przedstawienie jej w formie logotypu powinno sprawić, że potencjalny klient w ułamku sekundy będzie miał świadomość, z jaką firmą ma styczność.

Logo nie jest tylko twoje

Wykonanie znaku firmowego nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca mocno koncepcyjna, która wymaga przede wszystkim burzy mózgów i spojrzenia na naszą działalność z boku. Logo twojej firmy ma podobać się nie tylko tobie ale przede wszystkim klientom. Wybrana kolorystyka, wiek czy wartości klientów to cechy, które są szczególnie istotne przy tworzeniu wizualnej identyfikacji twojej firmy. Logo tworzysz dla ludzi, ponieważ to oni są twoją grupą docelową a nie Ty. Jeśli czerń nie jest twoim dominującym kolorem, a od kwadratu wolisz koła- zatrzymaj się na chwile i zdaj sobie sprawę, że właśnie to czego nie do końca lubisz może przynieść rezultaty. 

Znak firmowy – Co potrafi konkurencja?

Sprawdź w jaki sposób wizualnie komunikuje się z odbiorcami twoja konkurencja i znajdź sposób, by stworzyć coś mocniejszego, z jeszcze lepszym przekazem i komunikatem dla swoich przyszłych klientów. Po drugie- inspiruj się. W tym nie ma nic złego, w końcu nie chodzi tu o kopiowanie pomysłów. Jednak umiejętne przyglądanie się pewnym schematom i wyciąganie wniosków może sprawić, że jakieś logo przypadkiem zauważone, czy to w internecie czy na banerze reklamowym na ulicy przyniesie pomysł, na który wcześniej nie wpadłeś.

Samodzielne wykonanie czy pomoc grafika?

Na koniec, po pracy koncepcyjnej przychodzi czas na wdrożenie naszego pomysłu w życie. Wobec tego stajemy przed podjęciem decyzji o tym kto ma wykonać nasz znak firmowy. 

Jeśli nie czujesz się dobrze z narzędziami graficznymi, skorzystanie z pomocy grafika okaże się niezbędne. Jednak wybierając osobę, której powierzysz to zadanie, dowiedz się czy ma ona doświadczenie w projektowaniu logo. Poproś o portfolio i sprawdź, czy taka osoba tworzy w sposób, z którym się utożsamiasz i czy w jego pracy można dostrzec swobodę i „dobre flow”. Pamiętaj, że znak firmowy to coś co musi zaistnieć w świadomości twoich klientów i z pewnością nie jest to proces krótkotrwały.

Podsumowując, pamiętaj, że finalny twór jakim jest logo Twojej firmy, powinno być produktem, którego oczekiwałeś a nie takim, który otrzymałeś. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego słusznego oddziaływania, dopracuj je do takiego momentu, w którym stwierdzisz, że jest to produkt idealny. Sukces twojej firmy zamknięty jest w twoim logo.

Poprzedni wpis Następny wpis