Niezależnie od tego, czy budujesz własną stronę internetową dla swojego pierwszego przedsięwzięcia marketingowego, czy też jesteś osobą doświadczoną w tej dziedzinie i zorientowaną w zasadach SEO, istnieje podstawowe pytanie, które prawdopodobnie zostanie zadane na początku każdego procesu projektowania i tworzenia stron www – strona z szablonu, czy tworzenie wszystkiego od początku?

Szczególnie dla początkujących przedsiębiorców orientowanie się w wadach i zaletach stron z szablonów może być nieco kłopotliwe. Oto krótki przewodnik traktujący o najważniejszych „za i przeciw” gotowych szablonów stron internetowych.

Tworzenie stron z szablonu – Zalety:

Szybkość wykonania

Czas to pieniądz – wiadomo to nie od dziś. Gotowy szablon można znaleźć, kupić i wdrożyć w ciągu kilku dni, jeśli nie godzin. Zaprojektowanie i uruchomienie niestandardowej strony internetowej wymaga na ogół co najmniej kilka tygodni, a do sukcesu potrzebna jest duża ilość komunikacji i konsultacji. Tworzenie stron www za pomocą gotowych projektów znacznie skraca ten proces.

Cena

Podstawowe szablony stron można zakupić za zaledwie kilkaset złotych. Wysokiej klasy pakiety wiążą się zwykle kosztami w okolicach 1500 zł. Biorąc pod uwagę wysoką cztero lub pięciocyfrową cenę, która zazwyczaj jest związana z pełnym niestandardowym projektowaniem stron internetowych i działaniami brandingowymi, jest to ogromna inwestycja, która nie zawsze odpłaca się popularnością witryny. Strona z szablonu to zawsze najbardziej ekonomiczna opcja.

Ułatwienie pozycjonowania i wdrożenia potrzebnych rozwiązań

Najlepsze szablony zaprojektowane są pod kątem priorytetu dla dużej ilości połączeń przychodzących i SEO. Szablony łatwo dostosować do Twojej wizji wyglądu i tworzenia stron www. Gotowe szablony mają dobrze umiejscowione obszary dla banerów i ogromne możliwości projektowania działania strony, również pod kontem wersji mobilnej.

Atrakcyjność

Gotowe szablony stron internetowych projektuje się z myślą o wysokich walorach wizualnych. Większość projektów docelowo zapewnia świetną nawigację po samej stronie. To olbrzymie plusy, które doceni każdy użytkownik. Strona z szablonu zawsze wygląda schludnie i profesjonalnie jednak nie posiada jednej ważnej rzeczy o której napiszemy w wadach tego tematu. 

Wybór

Dzięki sporej konkurencji w tej branży możesz wybierać spośród mnóstwa wzorów i pakietów, które odpowiadają Twoim wymaganiom. Możliwość przeglądania docelowych treści w różnych wersjach w czasie rzeczywistym ułatwia podejmowania decyzji, które z nich najlepiej pasują do Twoich misji i celów pod względem stylu i odczuć, a także funkcjonalności.

Tworzenie stron z szablonu – Wady:

Brak ekskluzywności i powtarzalność

Szablony stron internetowych są pobierane i używane przez wiele setek użytkowników. Nie są więc najoryginalniejszym wyborem dla Twojej firmy. Możesz więc skończyć ze stroną internetową, która jest klonem wielu innych. Tworzenie stron www od postaw jest lepszym wyborem, jeśli chcesz mieć wyróżniającą się witrynę.

Ograniczenia w personalizacji

Szablon strony internetowej nie może być zmieniany ponad miarę, więc może się okazać, że nie jest on dostosowany do Twoich wymagań. Strona z szablonu niestety wiąże się z różnymi ograniczeniami. Jeśli chcesz mieć dużo treści na swojej stronie internetowej, ale wybrałeś szablon z ograniczonym miejscem na tekst, dodatkowa treść może zmienić wygląd całego układu poprzez rozciągnięcie go. W tym momencie możesz się przekonać, że Twój szablon tak naprawdę nie pasuje do Twojego pomysłu, ale utknąłeś z nim, ponieważ już za niego zapłaciłeś.

Integracja może być trudna lub niemożliwa do wdrożenia

Jeśli systemy innych firm, interfejsy API lub połączenia innego rodzaju muszą być zintegrowane z Twoją stroną internetową, szablon strony prawdopodobnie nie ma możliwości, aby je wykonać. Często, integracja strony z szablony z automatycznymi systemami (np. CMR) będzie wymagała niestandardowego kodu i stylizacji, które będzie trzeba stworzyć indywidualnie pod Twoje wymagania, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Problemy ze wsparciem

Jeśli coś zacznie działać nie tak jak należy lub wcale, znalezienie pomocy może być trudne. Wiele firm projektujących strony internetowe nie chce zajmować się projektami, nad którymi nie pracowały. Zły szablon strony internetowej może przyprawić o spory ból głowy, podobnie jak próba zrozumienia jego kodu.

Dodatkowo, podstawowe aktualizacje WordPressa mogą nie być zgodne z używanym już szablonem, co może poważnie zaingerować w jego działanie. Przed aktualizacją WordPressa i wszelkich innych wtyczek należy zbadać ich kompatybilność z działaniem szablonu strony internetowej.

To tak w skrócie od nas w temacie stron z szablonów. Dla nas agencji brandingowej jest to oczywiście temat bardzo trudny do obiektywnego spojrzenia, ale mamy nadzieję, że w tym wpisie udało nam się zachować przyzwoitość w rozpatrywaniu tematu.
Jak tylko wpadnie nam coś nowego do głowy w związku z wadami i zaletami stron szablonowych to damy oczywiście znać.

Miłego od One white Studio

Poprzedni wpis Następny wpis